قائم شهر

شهر قائم شهر

آخرین مطالب

یکی از بزرگ ترین شهر های مازندران که در منطقه البرز مرکزی واقع شده و در گذشته به نام شاهی معروف بود، قائم شهر می باشد. این شهر توانسته در طول سال عده زیادی از افراد را به خود جذب نماید و مسافران و گرشگران مختلفی را به سمت خود بکشاند. به دلیل وجود زمین های حاصل خیز و محصولات مختلفی همانند گندم، برنج، جو و… به یک منطقه عالی برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی نیز مبدل گشته است.

قدمت این شهر با توجه به اماکنی هم چون بارگاه امامزاده یوسف رضا یا آرامگاه علامه فقیه طبرسی به قرن ششم هجری می رسد. هم چنین وجود تپه های باستانی هم چون تپه گردکوه جمنان یا تپه طالقانی که به دلیل کشف جسد هایی در آن (که قدمتشان به هزاره اول برمی گردد) این شهر را با قدمتی بالا عنوان کرده اند. استان مازندران نیز تا قبل از اسلام به تپورستان معروف بود و کسانی که در آن ساکن بودند قوم تپوری نامیده می شدند و بعد ها بعد از ورود اسلام این استان از تپورستان به طبرستان تغییر نام داد و قوم تپوری به قوم طبری تغییر یافتند. قائمشهر با نام های مختلفی در ادوار مختلف یاد شده که از بین آن ها می توان به تریجی، تریجه، برجی و… اشاره کرد. بعد ها به علی آباد تغییر نام داد و از سال 1314 نام شاهی را بر آن نهادند و این نام تا پیروزی انقلاب اسلامی پا برجا بود و بعد از انقلاب به قائم شهر تغییر نام داد.

جمعیت مردم قائم شهر

به دلیل اهمیت این شهر از نظر ارتباطی و هم چنین مهم بودن آن در ادوار مختلف، عده زیادی از افراد به این ناحیه مهاجرت کرده اند. به همین دلیل از گذشته تاکنون مردم برای زندگی در این منطقه پیش قدم بوده اند و خواستار سکونت در قائم شهر را داشته اند. رفته رفته با اهمیت پیدا کردن بیشتر این ناحیه مردم آن را شناختند و مهاجرت و سکونت در قائم شهر زیاد تر گشت.

ولی در سال های اخیر به دلیل کمبود کار و مشکلات اقتصادی عده زیادی از جوانان همانند شهر های دیگر راهی پیاتخت یا کلان شهرهای ایران شدند تا بتوانند درآمد کسب کنند و به همین دلیل جمعیت این شهر کاسته شد تا جایی که در آخرین سرشماری که در سال 1395 انجام شد، تعداد افراد ساکن در قائم شهر 309199 گزارش شد و اقوام مختلفی هم چون مردم سوادکوه، شهمیرزاد، سمنان، گرمسار و… را که به این ناحیه مهاجرت کردند را در بر دارد.

زبان مردم قائم شهر

مردم این شهر همانند دیگر مردم استان به زبان مازندرانی صحبت می کنند ولی در گویش کمی متفاوت هستند و گویش آن ها قائمشهری می باشد. این گویش که به گویش های دیگری مثل گویش جویباری، ساروی، سوادکوهی و فیروزکوهی نزدیک می باشد، در مراجعه به شهر و ارتباط با مردم اگر آشنایی داشته باشید کاملا متوجه این نزدیکی گویش به موارد گفته شده خواهید شد. زبانی که مردم از زمان قدیم و تقریبا از صفویه به بعد استفاده کردند زبان مازندرانی بود که مرور این زبان در کنار زبان فارسی قرار گرفت و هم چنان نیز در بعضی نقاط شاهد آن خواهید بود.

غذاهای محلی قائم شهر

بهتر است در زمان رسیدن به شهر مقصد خود از غذاهای محلی آن شهر نیز میل نمایید تا تجربه ای جالب داشته باشید. قائم شهر به عنوان یکی از شهر های مهم مازندران دارای غذاهای متفاوت و هم چنین مختص به خود بوده که چشیدن طعم آن ها می تواند تجربه ای جالب برایتان باشد. برای این منظور باید به بهترین غذاخوری های قائم شهر و رستوران های خوب این منطقه مراجعه کنید تا بتوانید طعم واقعی غذاهای محلی را تست نمایید. از جمله غذاهای محلی قائم شهر می توان به نازخاتون، باقلاوابیج، ته چین گوشت، خورشت ناردونی، ترش سماق و… اشاره نمود که این موراد را در رستوران های شهر که در ادامه آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد می توانید تجربه کنید.

این شهر به دلیل واقع شدن بین رشته کوه های البرز و دریاچه خزر معمولا آب و هوایی معتدل با رطوبت دارد که درجه مرطوب بودن آن در ماه های مختلف سال متفاوت می باشد. به طور کلی رطوبت هوای حاکم بر این منطقه در ماه های گرم سال بیشتر بوده و هر چه به ماه های سرد نزدیک می شود این رطوبت نیز کمتر می گردد. بارش های شهر نیز معمولا در نیمه دوم سال بیشتر و با تعداد بالاتری بوده و از شهریور ماه معمولا کاهش دما و بارش ها شروع می شوند تا زمستان که شاهد برف و سردی هوا با رطوبت کم خواهید بود.

در سفر به یک نقطه جغرافیایی می توانید با خرید غذاهای مربوط به آن منطقه یا کالاهایی که در مقصد تولید می شوند خریداری کنید و یا از آن ها برای عزیزانتان به عنوان سوغات تهیه نمایید. قائم شهر نیز با داشتن موارد مختلف درون خود به عنوان سوغات توانسته در این مورد نیز قوی عمل کند. شما می توانید در سفرتان به قائم شهر از موارد مختلفی هم چون غذاهای محلی و صنایع دستی موجود برای خرید اقدام نمایید.

از جمله غذاهای بومی قائم شهر که به عنوان سوغات کارایی دارند می توان به ماهی شکم پر، انار تیم خرش، کهی پلا و… اشاره نمود که در کنار رب انار و آب نارنج یا شیرینی هایی مثل تندیر نون، برنجک، پیس گندله و سوهان کنجد کارایی دارند. از دیگر خوراکی هایی که به عنوان سوغات می توانید تهیه کنید انواع مربا، شربت، ترشی جات، میوه های مختلف مثل ازگیل کوهی، تمشک وحشی، خرمالو وحشی، توتون و… می باشد.

هم چنین وجود کالا ها و صنایع دستی مثل صنایع چوبی، حصیر بافی ها، جاجیم بافی، موج بافی، نساجی، سفال گری و… نیز در کنار باقی موارد ذکر شده می تواند گزینه های مناسبی برای شما باشند تا سفرتان را زیباتر نمایید. از جمله محصولات دیگر قائم شهر که به نقاط مختلف نیز صادر می شوند و می توانید از آن ها نیز به عنوان سوغات تهیه نمایید شامل فرش ماشینی، بلدرچین، کنسرو، پارچه، ماهی و مرغ و… می شود.

این شهر به دلیل داشتن ماطق گردشگری مختلف درون خود و هم چنین عبور قطار از خط ریل موجود در آن توانسته عده زیادی از گردشگران را به خود جذب نماید. هم چنین همان طور که پیش تر گفته شد قائم شهر به دلیل ارتباط بین تهران با شمال از طریق جاده های هراز و فیروزکوه نیز اهمیت بیشتری پیدا کرده و به همین جاذبه های آن را تعداد زیادی از افراد می شناسند. اگر قصد دارید به قائم شهر سفر کنید بهتر است از جاذبه های موجود نیز دیدن کرده و آن ها را از دست ندهید.

پارک جنگلی تلار

اگر از سمت غربی قائمشهر به آن وارد شوید و به انتهای جاده نظامی بروید، به پارک جنگلی تلار خواهید رسید. این پارک در موازات رود تلار بوده و در درون خود یک دریاچه طبیعی دارد که به عنوان جاذبه ای دیدنی به شمار می رود. دریاچه جاده نظامی که تقریبا در کنار جاده می باشد به عنوان یکی از زیبایی های پارک جنگلی تلار به شمار رفته و بهتر است در سفر به قائم شهر حتما از این جاذبه دیدن نمایید. این پارک امکانات مختلفی دارد که از بین آن ها می توان به پیست دوچرخه سواری و وجود موتورهای چهار چرخ و موتور برقی اشاره نمود. این پارک در هفت کیلومتری شهر قرار دارد و افراد زیادی برای استراحت و گذران ساعت هایی از سفر به آن می روند.

جنگل خیبوس

منطقه حفاظت شده خیبوس یک جنگل و ناحیه کوهستانی بوده که در استان مازندران می درخشد و به عنوان یکی از جاذبه های قائم شهر محسوب می شود. خیبوس از جنگل های هیرکانی و شمشاد های خاصی پوشیده شده که به همین دلیل زیبایی فوق العاده ای دارد. در این جنگل انواع گونه های گیاهی و جانوری زیست دارند که از بین آن ها می توان به پلنگ، شوکا، مار آبی، لوس مار، خرس قهوه ای، شغال، توکای گلوسیاه، توکای پشت بلوطی و… اشاره نمود. اگر به قائم شهر سفر کردید تماشای منطقه حفاظت شده خیبوس را از دست ندهید.

تالاب قادیکلا

یکی از مرداب های مهم کشور که در روستایی به همین نام در قائم شهر قرار گرفته توانسته در طول سال عده زیادی از گردشگران را به خود جذب نماید. این روستا به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های قائم شهر بوده و بهتر است برنامه سفرتان را جوری بچینید که حتما به تماشای جنگل قادیکلا و مرداب درون آن بروید. اگر برای پیک نیک یا کمپینگ می خواهید بروید بهتر است تجهیزات کافی به همراه داشته باشید. مناظر ویژه اطراف مرداب همانند درختان کهن سالی که بخشی از تنه و ریشه آن ها درون آب می باشد و هم چنین رنگ سبز تالاب همگی باعث شده اند تا تجربه ای جالب داشته باشید. تالاب قادیکلا به طول 200 متر و به عرض 150 متر می باشد.

دریاچه ها و رودخانه های قائم شهر

منطقه قائم شهر دارای دریاچه ها و رودخانه های مختلفی است که می توانید با رفتن به این شهر بعضی از آن ها را تماشا نمایید. هم چنین تالاب هایی که به دست انسان ها ساخته شده اند نیز بسیار دیدنی هستند و بهتر است با آن ها آشنا شوید تا در هنگام مراجعه به شهر اطلاعاتتان در این زمینه کامل باشد.

اقامتگاه های قائم شهر