مشهد

مشهد مقدس

آخرین مطالب

نشستن در صحن حرم امام رضا (ع) و گوش دادن به صدای اذان، قدم زدن در بازارهای اطراف حرم و تماشای رنگ‌ها و چشیدن مزه‌‌ی غذاهای اصیل مشهدی انگیزه‌یی بیشتر گردشگران برای سفر به مشهد است. بعضی از مسافران مشهد را هم برای زیارت و هم سیاحت انتخاب می‌کنند. در ادامه با جاهای دیدنی و اماکن اقامتی و راه‌های دسترسی به مشهد آشنا می‌شویم.

تاریخچه‌ی شهر مشهد

مشهد در لغت به معنی محل شهادت است. تا قبل از خاکسپاری امام رضا (ع) نام این سرزمین سناباد بود. وقتی امام رضا (ع) به دست مأمون عباسی کشته شد در آرامگاه هارون در سناباد به خاک سپرده شد. اولین کسی که سناباد را مشهد خواند، محمود غزنوی بود. از آن زمان به بعد سناباد را «مشهد» یا «مشهد الرضا» خواندند. به‌تدریج مردم شهرهای اطراف به مشهد مهاجرت کردند و در نزدیکی حرم اولیه خانه ساختند و مشهد گسترش یافت تا جایی که امروزه مشهد یکی از مهم‌ترین مقصدها برای سفر در ایران است.

سفر نزد شیعیان جایگاه ویژه‌ای دارد. امام جعفرصادق(ع) درباره‌ی انگیزه‌ی سفر اینگونه توصیه کرده‌است: “عَلَی العاقِلِ أنْ لایَكونَ ظاعِناً اِلاّ فی‌ثلاثٍ: تَزَوُّدٍ لِمَعادٍ أَو مَرَمَّةٍ لِمعاشٍ اَو لَذَّةٍ فی غیرِ مُحَرّمٍ.” انسان عاقل جز برای یکی از این سه چیز مسافرت نمی‌کند: یا برای نیل به معارف الهی و ذخیره برای روز معاد، یا جهت درآمد و تحصیل معاش و یا برای سیاحت و سرور در غیر امور حرام و نامشروع. (المحجَّة‌البَیضاء، ج ٤، ص ٥٦ ـ ٥٥) در پاسخ به اینکه امام صادق (ع) علاوه بر زیارت سیاحت را نیز انگیزه‌ی مناسبی برای سفر دانسته باید هدف سفر در اسلام را در نظر گرفت: «بگو در زمین سیر كنید و بنگرید عاقبت مجرمان چگونه بوده است.» (نمل آیه 69) اسلام مهم‌ترین فایده‌ی سفر را دیدن و بهره‌بردن از آثار به‌جامانده‌ی تاریخی و طبیعی و قدرت خداوند و گذشتگان می‌داند.

بنابر این دیدگاه حتی اگر سفر کردن به قصد سیاحت باشد، نتیجه‌ی حاصل از آن مایه‌ی نزدیکی به پروردگار است. مشهد شهری است که امکان سیاحت و زیارت را یکجا برای مسافران به ارمغان آورده است. هدف شما از سفر به مشهد چیست؟ سیاحت یا زیارت؟ شاید هم هر دو. پس با ما همراه شوید تا سفر خاطره‌انگیزی برای خود بسازید.

آب‌وهوای مشهد چگونه است؟

تابستان‌های مشهد گرم و خشک است. اگر تحمل گرما برای شما سخت است در فصل زمستان به مشهد سفر کنید. در این صورت ماه‌های پاییزی و بهاری برای سفر به مشهد بسیار مناسب شما است. زمستان‌های مشهد بسیار سرد است اما اگر دوست دارید در ایام خلوت‌تر به زیارت امام رضا (ع) بروید در یکی از روزهای فصل زمستان بلیط تهیه کنید و به سسمت مشهد بروید.

اولین و مهم‌ترین مقصد مسافران مشهد، حرم امام رضا (ع) است. مساحت این حرم نورانی به یک میلیون مترمربع می‌رسد که نشان می‌دهد برای زیارت حرم باید از راهنمای مناسبی استفاده کنید. حرم امام 9 صحن دارد: صحن انقلاب اسلامی، صحن آزادی، صحن جمهوری اسلامی، صحن قدس، صحن هدایت، صحن جامع رضوی، صحن کوثر و صحن غدیر.

هر یک از این صحن‌ها دارای دیدنی‌هایی با تاریخ شگرفت هستند. در بخش جنوبی صحن انقلاب اسلامی، پنجره بزرگی به نام پنجره فولاد وجود دارد. از داخل روزنه‌های فولادی این پنجره می‌توانید گنبد طلا را تماشا کنید. اما در صحن انقلاب اسلامی یک سقاخانه تاریخی وجود دارد که سقاخانه اسماعیل طلایی نام دارد. این سقاخانه بین زائران بسیار محبوب است. در صحن انقلاب اسلامی نیز آرامگاه مرحوم شیخ حسنعلی اصفهانی یا شیخ نخودکی و مقبره شیخ مجتبی قزوینی قرار دارد. در صحن آزادی نیز ساعتی بزرگ وجود دارد که تاریخ ساخت و اهدای آن به حرم به دوره‌ی مظفرالدین شاه برمی‌گردد. دستور ساخت این ساعت را مظفرالدین شاه داده بود. مشهورترین ایوان صحن آزادی ایوان طلا است. ایوان طلا مسیر اصلی ورود خواهران به حرم است.

موزه ­­های مشهد و سفر در زمان

موزه­ها این خاصیت را دارند که شا را به گذشته ببرند. سفر در زمان ناممکن است اما شاید با دیدن آثار تاریخی موزه­ها بتوانید در گذشته سیر کنید.

موزه ­ی مرکزی آستان قدس رضوی: یک موزه­ی چهار طبقه که هر طبقه دیدنی­های زیادی برای شما دارد. در طبقه­ی همکف «موزه­ی تاریخ حرم مطهر» قرار دارند. در این بخش با دو ضریح قدیمی حرم، کاشی­هایی که در گذشته در حرم استفاده می­شدند، جاروی پر طاووس مخصوص و حتی وسایل تزیینی مانند شمعدان و … که در گذشته­ی نسبتا دور در حرم و شبستان­ها کاربرد داشتند، روبه­رو خواهید شد. هر کدام از این اشیا راوی داستانی از گذشته هستند.

در زیرزمین موزه­ی مرکزی، «مجموعه سکه»، «مجموعه­ی تمبر و اسکناس» قرار دارد. در سایت موزه­های آستان قدس رضوی درباره­ی این گنجینه ­ها چنین آمده: «در گنجینه تمبر و اسکناس که به سال 1369 گشایش یافته است، 1656 قطعه تمبر ایرانی از ابتدای تاریخ انتشار این اوراق در ایران تا زمان حاضر، 750 قطعه تمبر خارجی از 180 کشور جهان نگه‌داری می شود و در کنار آن 248 برگ اسکناس که سیر تاریخ چاپ آن را در ایران به نمایش می‌گذارد و 117 برگ اسکناس از 60 کشور جهان به چشم مي‌خورد.» بنابراین می­توان گستردگی این مجموعه را حدس زد. مجموعه­ی سکه­ها هم شامل انواع سکه­های جمع­آوری شده از دوران ساسانی تا سکه­هایی که به مناسبت ولیعهدی امام رضا (ع) ضرب شده بودند است.

موزه­ی مرکزی در ابتدا کاربرد دیگری داشت و محلی برای دریافت و نگهداری از اشیای وقف شده به حرم مطهر بود. اما بعد از انقلاب سال 57 موزه­ی مرکزی بنا گذاشته شد.

موزه مردم شناسی مشهد یا حمام رضوی: موزه مردم شناسی یا موزه حمام شاه مشهد یکی دیگر از موزه­های دیدنی شهر مشهد است که به نام حمام رضوی نیز شناخته می­شود. بنای حمام به دستور اصطبل­دار شاه عباس صفوی اول، مهدی قلی بیک، ساخته شد. حمام به حرم مطهر امام رضا (ع) نزدیک بود بنابراین به حمام شاه معروف شد. این حمام به «سربینه»­اش معروف است، در این قسمت از حمام که بخشی از سقف هست، نقاشی­هایی زیبا به چشم می­خورند.

در بخش­هایی از این حمام یک موزه­ی مردم شناسی دایر شده است که در آن انواع ظروف سنگی، سفالینه‌ها، نبوشه­های سفالی، گلجام و کاشی‌های کف حمام، وسایل استحمام مانند بادکش حجامت، کاسه، مجمعه، سنگ پا، صابون، لنگ و قطیفه، حنا، گل سرشور و…، وسایل آرایش مانند شانه چوبی، جعبه آینه، جعبه چوبی لاکی روغنی، سرمه­دان، عطردان و…، وسایل روشنایی مانند شمعدان برنجی، قندیل، فانوس دریایی، چراغ توری و…، سماورها، قوری‌ها، قهوه جوش‌ها، دوستکامی­ها، پوشاک و منسوجات نگهداری می­شوند. موزه­ی مردم شناسی حمام رضوی در خیابان اندرزگو (خسروی نو)، اندرز گوی ۱۳، انتهای بازار بزرگ (بازار فرش فروش‌ها) قرار دارد و برای دسترسی به این موزه می­توانید از وسایل نقلیه­ی عمومی نزدیک حرم استفاده کنید.

موزه ­ی نان مشهد: تا حالا اسم موزه­ی نان به گوشتان خورده بود؟ در مشهد چنین موزه­ای وجود دارد، موزه­ای به نام «موزه­ی نان» و احتمالا می­توانید حدس بزنید که برای چه منظور این موزه دایر شده است. موزه­ی نان یک موزه­ی خصوصی است که به منظور آشنایی نسل جدید با سنت پخت و تهیه­ی نان سنتی احداث شده است. آنچه در این موزه خواهید دید شامل مراحل تهیه­ی آرد مثل بذرافشانی، برداشت گندم، خرمن­کوبی، ابزار تهیه نان مانند دستاس، آسیاب آبی، آسیاب بادی، انواع نان شامل سنگک، نان تنوری ساج و نان تنوری سفال و همچنین رقص اپر، یکی از آیین‌های خراسانی است.

همچنین در این موزه انواع تنورها و نانوایی­ها را با جزئیات می­بینید؛ تنورهای عشایری، نانوایی سنگ قدیمی، شاطر و حتی زنی که در حال جمع کردن نان از تنور است. اما جزئیات این موزه­ی عجیب تنها به همین بخش ختم نی­شود و تا مراحل قبل از پخت نان و برداشت گندم نیز ادامه دارد. کاشت، داشت و برداشت و آسیاب کردن گندم تنها بخشی از این موزه­ی دلپذیر با عطر نان است. این موزه در یک کارخانه دایر شده است. برای دسترسی به این موزه­ی نان که ُپر از مجسمه­های زیبا و جذاب است باید به کیلومتر ۱۷ بزرگراه آسیایی، سه راه فردوسی، کوچه شهید یزدی کارخانه گندم دشت بروید.

موزه شه لافتی: اگر عاشق پهلوانان و مرام و معرفت پهلوانی هستید این موزه برای شماست. در موزه­ی شه لافتی با آیین­های پهلوانی آشنا می­شوید. از گذشته، جوانمردی و پهلوانی و آیین زورخانه در میان مردم مشهد رواج داشت. این زورخانه نیز در یکی از روستاهای قدیمی مشهد واقع شده است که جمع­آورنده­ی اشیای این موزه علی­اکبر قاسمی است که خود روزگاری پهلوانی نامی بوده است. میل و کباده­های بعضی از پهلوانان بزرگ مشهدی، تصاویر این پهلوانان، لباس ورزشی بعضی از ورزشکاران نامدار، ضرب زورخانه، کباده، تخته، ترازو، زنگ ورزشی گود زورخانه بخشی از مجموعه­ای از اشیایی هستند که در این زورخانه نگهداری می­شوند. برای دسترسی به این موزه باید به روستای چهاربرج در مشهد بروید.

موزه علوم زمین مشهد

اگر به فسیل­ها، سنگ­های عجیب و غریب و سرگذشت زمین علاقه دارید موزه­ی علوم زمین مشهد برای شما یک گزینه­ی مناسب است. بد نیست در سفر خود به مشهد علاوه بر زیارت، به آثار سنگی زمین هم نگاهی بیاندازید. اگر هم فرزند نوجوان دارید نباید این موزه را از دست دهید چون نوجوان شما در این موزه با کار معدن، زمین­شناسی، انواع سنگ، فسیل و کانی و آزمایش و اکتشاف آشنا می­شوند.

این موزه دارای بخش­های متعددی است؛ تالارها و پارک­ها. تالار اصلی با نمایش دوره­های مختلف زمین­شناسی و اسکلت دایناسورها، فسل گیاهان و …تالار نمایش فسیل­ها که در آن فسیل انواع موجودات مهره­دار بی­مهره را به نمایش گذاشته شده است و تالار کانی­ها و سنگ­ها که میزبان علاقه­مندان به انواع سنگ­ها از ادوار طولانی زمین است.

اما برویم سراغ پارک­های این مجموعه؛ پارک زمین­شناسی، پارک فیزیک زمین و پارک اکتشاف و تونل معدنی. در پارک زمین­­شناسی مجسمه یک دایناسور گیاهخوار در اندازه­ی واقعی وجود دارد. پارک فیزیک زمین نیز وضعیت قرارگیری زمین، خورشید و مفاهیم جغرافیایی را به تصویر می­کشد. در پارک اکتشاف و تونل معدنی نیز با نحوه­ی کشف معادن آشنا می­شوید.

اگر بعد از اکتشاف خسته شدید به کافه­ی فضای باز موزه بروید و یک نوشیدنی گرم یا سرد سفارش دهید. برای دسترسی به موزه علوم زمین مشهد به این آدرس بروید: میدان حر، بلوار سرافرازان، انتهای سرافرازان ۱۸، درب اصلی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق.

باغ موزه نادری مشهد

باغ موزه­ نادری مشهد درواقع آرامگاه نادرشاه افشار است که به موزه تبدیل شد. اما در این موزه باغ قرار است چه چیزهایی ببینیم؟ از فتوحات نادرشاه افشار چیزی شنیده­اید؟ نادرشاه را به فتح سرزمین­های مختلف می­شناسند بنابراین در این موزه با نادرشاه افشار، دوره افشاریه و برخی اشیای خاص و مجسمه­ها آشنا خواهید شد. این موزه باغ دارای دو بخش باغ و موزه است. در باغ، یک مجسمه بزرگ به چشم می­خورد که نادرشاه افشار و سربازانش را نشان می­دهد که پشت سر او حرکت می­کنند. در گوشه­ای دیگر از باغ، یک لوله­ی بزرگ به چشم می­خورد که در توضیح آن به غنیمت گرفتن این لوله­ی توپ جنگی از اشغالگران پرتغالی اشاره می­کند. در این باغ باطراوت شاهد آرامگاه نادرشاه افشار نیز خواهید بود که توسط والی خراسان ساخته شده است.

در تالارهای موزه باغ، می­توانید به تماشای آثار تاریخی دوره­ی حکومت افشاریان بنشینید از جمله؛ نسخه­های خطی نفیس، سکه­های تاریخی ضرب شده در این دوره، خنجرها، تفنگ­ها، تپانچه­ها و توپ­های جنگی، زره و کلاه خود که هر کدام بیانگر داستان­هایی از حکومت افشاریه است. برای دسترسی به موزه باغ نادری مشهد به خیابان شیرازی مشهد، ضلع شمال غربی چهارراه شهدا بروید، باغ موزه نادری را اینجا پیدا خواهید کرد.

بناها و آثار تاریخی مشهد

دیدنی‌های مشهد تنها به حرم مطهر امام رضا (ع) محدود نمی‌شود. بناهای تاریخی داخل شهر مشهد را اگر بخواهیم در یک لیست جای دهیم شامل این موارد است؛ باغ موزه نادری در چهار راه شهدا، آرامگاه پیر پالاندوز در خیابان نواب صفوی، مدرسه تاریخی پریزاد در جنوب غربی حرم در نزدیکی مسجد گوهرشاد، مدرسه عباسقلی خان در ضلع جنوبی حرم مطهر در خیابان نواب صفوی، خانه‌ی تاریخی داروغه در محله قبرمیر و خانه‌ی تاریخی توکلی در خیابان نواب صفوی از مهم‌ترین بناهای تاریخی مشهد هستند که در درجه‌ی دوم اهمیت بعد از حرم امام رضا (ع) قرار دارند.

آرامگاه پیر پالاندوز

شاید عجیب باشد اما آرامگاه شخصی به نام پیر پالاندوز یکی از مکان­های دیدنی مشهد است که اتفاقا بسیار معروف است و هر سال میزبان گردشگران زیادی است. پیر پالاندوز با نام کامل شیخ محمد عارف عباسی، درواقع یک کیمیاگر، خطاط و عارف بود. اما نکته­ی جالب درباره­ی شیخ محمد عارف عباسی این است که از طریق مهارتتش در کیمیاگری و خطاطی، به پالان­دوزی روی آورد و از این طریق امرار معاش می­کرد. همچنین شیخ از هم­عصران شیخ بهایی بود. مهارت او در خطاطی ثابت شده است زیرا سندی وجود دارد که شامل 7 سوره از قرآن است که توسط شیخ پالان­دوز به خط ثلث نوشته شده است.

معماری مقبره پیر پالان­دوز قابل توجه است. رنگ­های آبی، فیروزه­ای و آجرها بیش از هر چیزی در نمای خارجی مقبره به چشم می­خورند. بالای طاق ورودی مقبره، عبارت «آرامگاه شیخ محمد عارف معروف به پیر پالان­دوز» روی کاشیی آبی رنگی درج شده است. وارد مقبره که می­شوید فضای رنگین داخلی ساختمان شما را با خود همراه خواهد کرد. در گذشته نمای داخلی مقبره با نقاشی­های متعددی تزیین شده بود که بر اثر گذر زمان تخریب شدند و حالا مقدار کمی از نقاشی­ها باقی مانده است. برای دسترسی به آرامگاه پیر پالان­دوز به خیابان نواب صفوی مشهد بروید، آرامگاه را در ضلع شرقی حرم امام رضا (ع) پیدا خواهید کرد.

مدرسه تاریخی پریزاد

چرا این مدرسه پریزاد نام گرفته است؟ این اولین سوالی است که به ذهن خطور می­کند. پریزاد ندیمه­ی گوهرشاد، بنای این مدرسه را به طلاب دینی وقف کرد تا مدرسه­ای برای طلاب دایر باشد. این مدرسه در حرم مطهر رضوی قرار گرفته است و یکی از دیدنی­های تاریخی مشهد است که میزبانی گردشگران کنجکاو را بر عهده دارد. گوهرشاد همسر شاهرخ تیموری بود. بنای مدرسه­ی پریزاد در ابتدا همراه با مسجد گوهرشاد ساخته شد. در واقع مسجد گوهرشاد را گوهرشاد خانم ساخت و از مازاد مصالح مسجد گوهرشاد، بنای مدرسه­ی پریزاد برپا شد.

اکنون از این مدرسه به عنوان مرکز پاسخ‌گویی به سؤالات دینی و اطلاع‌رسانی استفاده می‌شود که شامل بخش‌های پاسخ‌گویی به مسائل شرعی به صورت حضوری و تلفنی، مشاوره دینی، حلقه‌های معرفت، حرم‌شناسی و کتابخانه است. این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. برای دسترسی به مدرسه تاریخی پریزاد به جنوب غربی حرم مطهر رضوی، باب‌الجواد، بست شیخ بها‌الدین، شمال غربی مسجد گوهرشاد بروید.

همچنین در مشهد آثار تاریخی و آثار ملی ثبت شده‌ فراوانی وجود دارد که سالانه میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی هستند. میل اخنگان در ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد، چهار طاقی بازه هور در 70 کیلومتری جنوب غربی شهر مشهد در جاده قدیم مشهد به تربت حیدریه، گنبد هارونیه در 25 کیلومتری شمال غربی مشهد، گنبد خشتی در خیابان طبرسی، قبرستان ارامنه مشهد، کلیسای مسروپ مقدس یا کلیسای میدان 10 دی و خانه ملک در ضلع‌ شرقی خیابان امام خمینی، مقابل ساختمان دارایی از مهم‌ترین نمونه‌ها آثار تاریخی شهر مشهد هستند.

خانه تاریخی توکلی

احتمال می‌دهم نام خانه توکلی مشهد را شنیده باشید. مشهد از گذشته به علت وجود حرم مطهر امام هشتم (ع) میزبان بزرگان و تاریخ‌سازان بوده‌است. بنابراین تعجب‌برانگیز نیست که در این شهر اماکن تاریخی زیادی وجود داشته باشد. یکی از مهم‌ترین مکان‌های تاریخی در مشهد، خانه توکلی است. خانه توکلی در ابتدا به علت قدمت طولانی و در درجه بعدی به علت معماری خاص دوران خودش معروف است. البته لقب خانه اجنه نیز در شهرت این بنای تاریخی اهمیت داشته است.

در سالهای دور این خانه توسط آقای توکلی خریده شد و بعد متروکه‌. کسی در خانه زندگی نمی‌کرد و کسی هم به دنبال مرمت و بازسازی آن نبود بنابراین احتمالا به محلی برای بی‌خانمان‌ها تبدیل شده بود. پس می‌توان نتیجه گرفت که وجود اجنه در این خانه یک شایعه بیش نیست. البته اگر از این طور مکان‌ها و خانه‌ها خوشتان می‌آید به خانه توکلی بروید.

معمار برای ساخت این خانه، مانند سایر خانه‌های هم‌دوره‌، از کاشی‌ها، چوب، آجر، باغ و حوض، کتیبه‌هایی که در ورودی خانه نصب می‌شدند و ستون‌های عظیم بهره برده است. این خانه در گذشته محل زندگی خانواده‌های گوناگون بوده اما حالا محلی برای به نمایش گذاشتن آنچه در گذشته رخ داده است. هنگام بازدید از این خانه به چند مورد برخواهید خورد که جذاب هستند. اول مورد؛ اتاق‌های چوبی، دوم مورد؛ مجسمه‌هایی که برای به نمایش درآوردن حس و حال مکتب‌خانه‌های قدیمی، فلک کردن در مکتب‌خانه و کلاس‌های خوشنویسی مکتب‌خانه، ساخته شده‌اند و سوم مورد؛ مطبخی که در زیرزمین وجود دارد. اگر دلتان خواست خانه توکلی مشهد را ببینید، به این آدرس بروید؛ خیابان نواب صفوی، کوچه عسگریه، سمت چپ، پلاک 29، خانه تاریخی توکلی.

خانه تاریخی داروغه

داروغه یعنی نگهبان، داستان نامگذای این خانه چیست؟ اغلب خانه‌های قدیمی و تاریخی با نام صاحبشان شناخته می‌شوند. خانه توکلی، خانه قوام در شیراز و مثال‌های متعدد دیگر گویای این نوع نامگذاری هستند. اما داستان نامگذاری این خانه کمی متفاوت است. اواخر دوره قاجار بود. آخرین داروغه شهر مشهد که یوسف خان هراتی نام داشت، دستور ساخت این خانه را داد. خانه با معماری شیک و پرجزئیات آن دوران برای پذیرایی از مهمان‌های یوسف خان هراتی بنا شد. بنابراین خانه با نام داروغه شناخته شد چرا که یادگار آخرین داروغه شهر بود.

شاید خانه داروغه خیلی بزرگ و پرجزئیات نباشد اما حس و حال یک خانه‌ی قاجاری را به خوبی منتقل می‎‌کند. در گذشته باب بود هنگام ساخت خانه‌های قشر مرفه‌تر دو نوع سالن و اتاق در نظر می‌گرفتند. یکی تابستان‌نشین و دیگری زمستان‌نشین. زمستان‌ که هوا سرد بود در اتاق زمستان‌نشین که رو به آفتاب ساخته شده بود زندگی می‌کردند. این اتاق‌ها طوری ساخته شده‌اند که نور کافی را دریافت می‌کنند.

اتاق تابستان‌نشین نیز طوری ساخته شده بود که شرح جزئیات آن از حوصله‌ی شما خارج است اما به طور خلاصه اینطور باید گفت که اتاق تابستان‌نشین خنک بود و تحمل گرمای تابستان در آن راحت‌تر بود. اتاق تابستان‌نشین پشت به آفتاب ساخته شده‌است و رو به حوضی که در حیاط تعبیه شده است قرار گرفته است.

اگر می‌خواهید در سفر خود به مشهد برای عزیزانتان یادگاری و سوغاتی بخرید خانه داروغه این امکان را به وجود آورده است تا خریدی آسوده و دلپذیر داشته باشید. در طبقه اول خانه، صنایع دستی و زیورآلاتی از جنس نقره برای خرید عرضه شده‌اند که کار دست هنرمندان مشهدی است. بعد از خرید هم به مطبخ خانه بروید و از قهوه‌خانه سنتی که دایر است لذت ببرید. یک فنجان چای سفارش دهید و استراحت کنید. برای دسترسی به خانه داروغه به محله بزرگ نوغان مشهد، محله قبر میر، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه بروید.

سیاحت در مشهد زیبا

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم مشهد هم شهر زیارت است هم سیاحت. حالا با هم به سراغ نقاطی از مشهد می‌رویم که برای ثبت خاطرات شیرین بسیار مناسب هستند. مشهد به پارک‌های آبی خود معروف است پس ابتدا با پارک‌های آبی شروع می‌کنیم.

موج‌های خروشان مشهد یکی از معروف‌ترین مجموعه‌های آبی مشهد است که میان گردشگران محبوب است. برای دسترسی به این پارک آبی جذاب به بلوار وکیل‌آباد، ابتدای جاده شاندیز بروید. مهم‌ترین ویژگی‌ این پارک بزرگ آبی میزبانی همزمان از بانوان و آقایان است. بنابراین همه اعضای خانواده می‌توانند در دو بخش مجزای بانوان و آقایان از امکانات بی‌نظیر آن استفاده کنند و یک خاطره خوش را در یکی از بهترین جاهای تفریحی مشهد رقم بزنند.

سرسره‌های آبی بزرگ در هر دو بخش آقایان و بانوان وجود دارد. استخر، سونای خشک و سونای بخار، طولانی‌ترین زیپ‌لاین سرپوشیده جهان، بزرگ‌ترین سالن فیش اسپا خاورمیانه، لیزرتگ، سالن پیشرفته ماساژ، غار نمک، ترامپولین، رستوران، کافی‌شاپ و پارک کودک هم از سایر امکانات پارک آبی موج‌های خروشان است.

پارک آبی مخصوص آقایان یکی دیگر از پارک‌های آبی مشهد است که در بلوار خیام شمالی، میدان بهارستان، نزدیک الماس شرق قرار دارد و شامل استخر استاندارد، سونای خشک، سونای بخار، جکوزی، ماساژ و همچنین در بخش پارک آبی هیجان‌انگیز با امکانات گوناگونی نظیر استخر موج، رودخانه خروشان، چاله فضایی، سرسره سرعت و آهسته، سرسره پیچ و دوقلو، سرسره سقوط آزاد با ارتفاع ۲۰ متر، سرسره‌های مخصوص کودکان، چشمه جوشان آب، استخر ویژه غواصی و قسمت‌های دیگر است. این مجموعه مخصوص آقایان است.

بیایید به پارک ژوراسیک برویم

فیلم «پارک ژوراسیک» را به یاد دارید؟ فیلمی تخیلی که سعی داشت دنیایی را به تصویر بکشد که در آن موجودات عظیم­الجثه­ای به نام دایناسور وجود دارند. اگر به این فیلم تخیلی علاقه داشتید احتمالا بازدید از پارک­های ژوراسیک امروزی نیز برایتان جذاب خواهد بود. یکی از این پارک­های جذاب، پارک ژوراسیک مشهد است.

این پارک جذاب در مشهد تنها یک مجموعه از مجسمه­های دایناسورهاست که زندگی این موجودات بزرگ را بازسازی می­کند. مجسمه­ها طوری ساخته شده­اند که اندازه­ی واقعی دایناسورها را تداعی کند. این مجموعه­ی جذاب در باغ گیاه­شناسی مشهد در بلوار جمهوری مشهد واقع شده است.

مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه­شناسی مشهد

پارک ژوراسیک که در قسمت قبل معرفی شد یکی از مجموعه­هایی است که در پارک گیاه­شناسی مشهد واقع شده است. حالا بیشتر با پارک گیاه­شناسی مشهد آشنا می­شویم. پارک گیاه­شناسی مشهد در بلوار جمهوری، مابین چهارراه مقدم و میدان غدیر مشهد، نرسیده به پل غدیر واقع شده است که هم با خودوری شخصی و هم از طریق وسایل نقلیه­ی عمومی می­توانید به این پارک گیاه­شناسی دسترسی داشته باشید.

در واقع این پارک بزرگ متشکل از چند مجموعه است؛ مجموعه­ی گیاهان دارویی و معطر، باغ رز، باغ صخره­ای، باغ میوه‌های بومی ایران، مجموعه نهالستان و گلخانه‌ها، جشنواره دائمی گل‌های داوودی، باغ کودکان، پارک ژوراسیک، کافی‌شاپ، دمنوش‌سرا، رستوران رز، پارکینگ عمومی و سالن همایش. دمنوش­سرای مجموعه تفریحی گردشگری و گیاه­شناسی مشهد را در مجموعه­ی گیاهان دارویی می­توانید پیدا کنید و خودتان را به یک دمنوش آرامشبخش یا انرژی­زا دعوت کنید. در کنار دمنوش­سرا نیز باغ صخره­ای قرار گرفته است.

سیاحت علمی در مشهد

انگاریوم­ها یا آسمان­نماها برای کسانی که علاقه­ی زیادی به آسمان و ستاره­شناسی و نجوم درادند می­تواند جذاب باشد. اگر امکان رفتن به کویر و تماشای آسمان پرستاره­ی شب برایتان فراهم نیست به انگاریوم یا آسمان­نماا بروید. در آسمان­نما یا انگاریوم با استفاده از تکنولوژی تصویرسازی ۳۶۰ درجه، تصویر آسمان شب را شبیه‌سازی می­کنند و شما روی صندلی خود می­نشیینید و غرق تماشای آسمان شب می­شوید. انگاریوم دانشگاه فردوسی مشهد یکی از بزرگ­ترین انگاریوم­های شرق ایران محسوب می­شود.

انگاریوم از واژه­ی انگاره به معنای پنداشتن و تصویرسازی ذهنی آمده است. سالن انگاریوم دانشگاه فردوسی مشهد با 64 نفر ظرفیت، نمایش­های متنوع آسمانی و سالن پذیرایی و پارکینگ رایگان به یکی از بهترین انگاریوم­های ایران تبدیل شده است. انگاریوم مشهد را در دانشگاه فردوسی پیدا می­کنید. دانشگاه فردوسی در نزدیکی میدان آزادی مشهد واقع شده است. انگاریوم را در کنار مرکز لرزه نگاری پیدا خواهید کرد.

در مشهد پینت بال بازی کنید

یکی دیگر از تفریحات جذاب در شهر مشهد پینت بال است. پینت بال بازی جالبی است که باید با گلوله‌ها و توپ‌های رنگی به هم شلیک کنید و امتیاز کسب کنید. مشهد دارای چند باشگاه‌ پینت‌بال است که باشگاه پینت بال جام‌جم، باشگاه پینت‌بال هتل ثامن و پینت بال شوت ایکس از معروف‌ترین‌های مشهد هستند.

یک مشهد و یک طرقبه

اگر دوست دارید یک یا چند روز از سفر خود را به طبیعت‌گردی اختصاص بدهید پیشنهاد اول ما دیدن طرقبه‌ی زیبا است. طرقبه مشهورترین و دیدنی‌ترین منطقه‌ی مشهد است که طبیعت آن محسورتان می‌کند. اگر نمی‌خواهید هیچ یک از دیدنی‌های مشهد را امتحان کنید هیچ اشکالی ندارد. حداقل به طرقبه بروید و بگردید و تفریح کنید. این منطقه‌ی بهشتی در فاصله ۱۶ کیلومتری شهر مشهد قرار گرفت است بنابراین دسترسی به آن آسان است.

منطقه‌ی زیبای طرقبه با آب‌وهوایی ییلاقی، باغ‌های وسیع، طبیعت دیدنی و اماکن تاریخی بهترین گزینه برای سفری یکروزه است. شب‌های تابستانی طرقبه خنک و روزهای زمستانی‌اش سرد است و به همین علت در هر فصل از سال طرفداران خودش را دارد. همچنین در طرقبه رستوران‌ها و اقامتگاه‌های باکیفیتی وجود دارد که گشت و گذار در این منطقه را راحت‌تر می‌کند.

آبشاری زیبا در مشهد زیبا

بعد از طرقبه و رستوران‌های سنتی‌اش به آبشار اخلمند مشهد می‌رسیم. آبشار زیبایی که در روستای اخلمند قرار گرفته و مسافران زیادی را به این روستا می‌کشاند. شاید شما هم بخواهید این آبشار را از نزدیک ببینید. پس به شهرستان چناران، روستای اخلمد، ۲ کیلومتری روستای اخلمد بروید. با زیباترین آبشار مشهد روبرو خواهید شد.

چالی‌دره‌ی زیبا و قایق‌سواری

اگر به طرقبه رفتید و دوست داشتید ماهیگیری و قایق‌سواری را تجربه کنید یک پیشنهاد برایتان داریم؛ به چالی‌دره بروید. چالی‌دره یک مجموعه‌ی گردشگری است که دریاچه‌ای زیبا دارد که امکان ماهیگیری، غواصی، قایق‌سواری و لنج‌سواری را به شما می‎دهد.

ترن کوهی، تله‌سیژ، تله‌کابین، ماساژ ماهی، بانجی جامپینگ، زیپ لاین، سافاری، کارتینگ، باگی سواری، موتورسواری ATV، زورب بال، عکاس‌خانه سنتی، پارکینگ تا دریاچه، تونل وحشت، دوچرخه سواری، پل معلق، ورزش راپل، زمین بازی کودکان، سوئیت‌های اقامتی، مسجد، آلاچیق و شهربازی از امکانات این مجموعه است . هر یک از این امکانات هزینه‌ای متفاوتی دارند.

روستای پلکانی کنگ

آیا تابه‌حال ماسوله را دیده‌اید؟ روستای کنگ یک کپی از ماسوله در مشهد است اما کمتر به آن اهمیت داده شده است. روستا تقریبا فرسوده است اما هنوز برای علاقه‌مندان به سادگی زندگی روستایی جذاب خواهد بود. مردان و زنان سالمند در گوشه کنار روستا به چشم می‌خورند. زندگی در این روستا زیاد تحت تاثیر تکنولوژی قرار نگرفته است. اگر دلتان برای دیدین این روستا پر کشیده است با ما همراه شوید تا بهتر آن را بشناسیم.

روستای کنگ در طرقبه قرار گرفته است. همان‌طور که قبلا گفتیم طرقبه خود یکی از دیدنی‌های مشهد است. برای دسترسی به روستای کنگ از مشهد به‌سمت طرقبه بروید. در طرقبه و با استفاده از جاده کمربندی، راهی روستای نغندر شوید. پس از پشت سر گذاشتن روستای نغندر، همچنان به مسیر خود ادامه دهید. روستای کنگ در پایان مسیر واقع شده است. در ورودی روستا تابلویی به چشم می‌خورد که ورودتان به روستای 3000 ساله کنگ را خوش آمد می‌گوید.

مهم‌ترین ویژگی‌های روستای کنگ حفظ زندگی ساده‌ی روستایی توسط مردم، باغ‌های پررونق گیلاس، درختان میوه، دشت‌ها و تپه‌هایی با پوشش گیاهان دارویی، دو رودخانه پرآب، گورستان و مسجد قدیمی هستند. خرید سوغاتی در روستای کنگ رنگ و بوی دیگری دارد. نان محلی روستا که در آن از سبزیجات مخصوص استفاده می‌شود و عطر دلپذیری دارد، گیلاس، زرشک تازه، زعفران، نبات و انواع دیگر میوه، بهترین گزینه‌ها برای خرید سوغاتی و کمک به رونق اقتصاد روستا است. همچنین در این روستا اقامتگاه بومگردی وجود دارد که امکان اقامت در روستا را برای شما فراهم می‌کند.

اما مشهدگردی بدون سرزدن به پاساژها و بازارها و مراکز خرید تکمیل نمی‌شود. خرید سوغاتی و یادگاری بخش مهمی از سفر است مهم‌ترین مراکز خرید در مشهد عبارتد از؛ بازار رضا، مرکز خرید الماس شرق، خرید اطلس، خرید وصال، خرید پروما، ویللاژ توریست، کیان سنتر2، آرمان، زیست خاور و مرکز خرید آلتون.

مرکز خرید آرمان

احتمالا یکی از بهترین مراکز خرید از نگاه گردشگران بازار و مرکز خرید آرمان است. علت این محبوبیت بیشتر به معماری داخلی مرکز خرید و امکانات متنوع آن بازمی‌گردد. کافی شاپ، رستوران، مجسمه‌های سنگی بزرگ و آبشار داخل مرکز خرید آرمان و اجناس متنوع و کالای مناسب شاید مهم‌ترین دلایل برای سر زدن به مرکز خرید آرمان باشد. این مرکز خرید در خیابان نواب صفوی مشهد قرار گرفته است که به حرم نیز نزدیک است.

بازار بزرگ رضا

بازار بزرگ رضا به دستور رضا شاه ساخته شد. طراح این بازار بزرگ مهندس داریوش بوربور بود و طرحی بسیار گسترده برای این بازار ریخته بودو اما اغلب مواردی که در طرح بودند مانند فضای استراحت و رستوران و پله برقی و… اجرا نشدند و قبل از مرحله اجرا حذف شدند. اما حالا بازار بزرگ رضا به یکی از بزرگترین مراکز خرید مشهد تبدیل شده است که به حرم مطهر بسیار نزدیک است. در این بازار انواع سوغاتی از سجاده و مهر و تسبیح تا انگشتر فیروزه و عقیق، زعفران، ادویه، زرشک، نبات و… را پیدا خواهید کرد.

خیابان‌های مهم مشهد

همچنین مهم‌ترین خیابان‌های مشهد که به نوعی مراکز خرید نیز به حساب می‌آیند عبارتند از؛ خیابان جنت، خیابان هفده شهریور، خیابان طلاب، خیابان راهنمایی و خیابان هاشمیه.

سوغاتی‌های مشهد عمدتا در همین مراکز خرید پیدا می‌شوند. زعفران، نبات‌های رنگی، محصولات چرمی، عطر، تسبیح، دیگ سنگی، محولات فیروزه نیشابور، جیلی بیلی (آبنبات‌های رنگی)، نخودچی کشمش، میوه خشک، زرشک و خشکبار سوغاتی‌های خوشمزه و باارزش مشهد هستند.

مشهد جاهای دیدنی و تفریحی بسیاری دارد که در این مطلب به تعدادی از مهم‌ترین آنها پرداختیم. امیدواریم این مطلب راهنای خوبی برای سفر جذاب و به یادماندنی شما به مشهد زیبا و مقدس باشد.