گیلان

گيلان

آخرین مطالب

استان گیلان را به سرسبزی می‌شناسند. گیلان یکی از استان‌های ایران عزیز است که به زیبایی، غذاهای خوشمزه، جاهای دیدنی طبیعی شهرت دارد و مقصدی عالی برای گردش و تفریح انفرادی و خانوادگی یا با جمع دوستان است. معمولا می‌شنویم که می‌گویند داریم می‌رویم شمال. این آخر هفته با دوستام می‌خوام برم شمال. گیلان یکی از آن استان‌های شمالی ایران است که هر سال مقصد بسیاری از مسافران داخلی و خارجی است.

بسته به اینکه فصل سفرتان زمستان است یا تابستان، پاییز است یا بهار مقاصد مختلفی در گیلان برای سفر وجود دارد. در این مقاله به بررسی چند مورد از این مقاصد می‌پردازیم تا راهنمای سفر شما به گیلان باشد. اگر به گیلان سفر کرده‌اید یا اگر سفر نکرده‌اید این مطلب را از دست ندهید. همراه ما باشید.

رشت، شهر باران‌های نقره‌ای

رشت به شهر باران‌های نقره‌ای معروف است زیرا رکورد بیشترین میزان بارندگی میان مراکز استان‌ها را به نام خود کرده است. شهری با دیدنی‌های اصیل گیلانی. رشت مرکز استان گیلان است و به مراکز خرید و خیابان‌های پرترددش مشهور است. یکی از مهم‌ترین محله‌های رشت برای خرید و گردش و رستوران‌گردی محله قدیمی و شیک گلسار است.

یکی از ویژ‌گی‌های محله گلسار مجسمه‌ی اسب ماهی است که در یکی از میدان‌های این محله نصب شده است. این مجسمه قدیمی بوده و حدود 40 سال قدمت دارد. علت اینکه این مجسمه ترکیبی از اسب و ماهی ساخته شده به باور مردم گیلان برمی‌گردد که معتقدند اسب نماد تلاش و کوشش و ماهی نماد رشد و زایش است و برای به تصویر کشیدن افکار خود این مجسمه را ساخته‌اند.

در خیابان‌های محله گلسار فروشگاه‌های متعددی نیز وجود دارد که اکثر آنها نمایندگی برندهای معروف ایرانی و خارجی هستند. فروشگاه‌هایی چون پیرکاردین، جین وست، تن‌درست، مزون بیست، چرم درسا، ماکسیم، تی تی، هاکوپیان و لوازم آرایشی سفیر.

اما اگر گذرتان به گلسار رسید و خواستید ناهار یا شام بخورید یا حتا برای دقایقی در کافه‌ای استراحت کنید نگران نباشید چون این خیابان کافه‌ها و رستوران‌های باکیفیتی دارد. رستوران رزاقی در خیابان استاد معین، رستوران‌های پارادیزو، گارمون، بارسا و آفتاب و کافه‌های ری‌را، اتاق روشن، کمپ، پاییز، آرتیس، کافه اتاق روشن، بابک و کافه کتاب اردیبهشت همگی در محله گلسار قرار دارند.

میدان شهرداری رشت و سنگفرش‌های جذابش

میدان شهرداری یکی از آثار ملی ثبت شده در شهر رشت است. میدان شهرداری مهم‌ترین و پرترددترین میدان رشت است. میدانی با منتهی الیه سنگفرش و یک ساختمان بزرگ و قدیمی به نام ساختمان شهرداری که آن را با نام عمارت شهرداری نیز می‌شناسند. عمارتی که بیش از 90 سال قدمت دارد و یکی از مهم‌ترین ساختمان‌های رشت است. همچنین در نزدیکی عمارت شهرداری مقبره‌ی آقا سید ابوجعفر، کتابخانه ملی رشت و اداره پست میدان شهرداری رشت قرار گرفته است.

خانه‌ی میرزا کوچک خان جنگلی

شاید سریال در چشم باد را یادتان باشد. قسمت‌های اول سریال وقایع دوران قیام میرزا کوچک‌خان جنگلی را به تصویر که در گیلان رخ می‌دهد. آیا دوست دارید با قهرمان جنگل یعنی میرزا کوچک خان بیشتر آشنا شوید؟ پس در سفر خود به رشت به موزه خانه‌ی میرزا کوچک‌خان بروید.

موزه خانه‌ی میرزا کوچک خان جنگلی در خیابان سهیل دبیری رشت قرار دارد و فاصله‌ی آن از میدان شهرداری رشت تنها 10 دقیقه است. معماری خانه همان معماری اصیل خانه‌های گیلک‌نشین است. این خانه یکبار بازسازی شده و حالا با صدها نسخه از اسناد و مدارک تاریخی، نامه‌ها، وسایل شخصی و عکس‌های مربوط به دوران حیات میرزا کوچک خان و قیامش، میزبان گردشگران علاقه‌مند به تاریخ است. در حیاط خانه‌ی میرزاکوچک خان جنگلی قدم بزنید و بیاندیشید که روزی میرزا در این خانه می‌زیست.

موزه مردم‌شناسی رشت، دریچه‌ای رو به تاریخ کهن گیلان

نوبتی هم باشد نوبت موزه مردم شناسی رشت است. موزه‌ای با آثاری به قدمت استان گیلان. آیا هدف از سفر کردن چیزی جز یادگیری و دیدن و تجربه‌ی ناشناخته‌ها است؟ اگر شما هم چنین طرز فکری درباره‌ی سفر دارید بازدید از موزه‌های مردم شناسی برای شما مفید است.

موزه‌ی مردم شناسی رشت را اینجا پیدا خواهید کرد؛ سبزه میدان، خیابان طالقانی، روبروی بیمارستان دکتر فامیلی. این موزه دارای دو بخش مردم شناسی و باستان‌شناسی است. در بخش مردم شناسی که در طبقه‌ی اول موزه قرار دارد انواع پوشش‌ و لباس‌های محلی و اصیل گیلانی، ابزار زندگی و کشاورزی در دوره‌ی قاجار و دستگاه‌هایی چون چای خشک کن و خرمن کوب سنتی به چشم می‌خورند.

در قسمت زیرزمین و بخش باستان شناسی موزه به اسکلت‌های باستانی، کتیبه‌های تاریخی، گردنبندها و مهره‌های سنگی هزار ساله، سکه‌های باستانی، سنگ قبرهای پرنقش و نگار، سفالینه‌ها و دست سازه‌های باستانی برمی‌خوریم که بیشترین آنها از تپه‌های مارلیک، تالش و دیلمان کشف شده‌اند.

رودبار و استخرگاه زیبا، همان روستای رویاهای شما

حتی اگر یک بار به گیلان سفر کرده باشید اسم رودبار را شنیده‌اید. رودبار در مسیر قزوین به رشت قرار دارد و جز اولین شهرهای استان گیلان است که آن را ملاقات خواهید کرد. اکثر گردشگران رودبار را به زیتون‌فروشی‌ها و رستوران‌های بین‌راهی می‌شناسند اما رودبار در همین خلاصه نمی‌شود. بیایید به جاهای کمتر دیده شده‌ی رودبار سر بزنیم و بیشتر رودبار زیبا را بشناسیم.

دوست دارید مانند فیلم‌ها از میان شالیزارها و خانه‌های گیلانی عبور کنید و یک منظره‌ی رویایی را تماشا کنید؟ پس به استخرگاه رودبار بروید. برای دسترسی به استخرگاه باید از مسیر مشخصی بروید. جاده‌ی دسترسی آسفالت نیست و باید امکانات وسیله‌ی نقلیه‌ی خود را مدنظر داشته باشید. برای رفتن به استخرگاه از در مسیر رشت قزوین از خروجی توتکابن برانید و از دهستان دشتویل و دفراز بگذرید تا به دوراهی استخرگاه برسید. جاده‌ی ورودی استخرگاه شیب‌دار است پس احتیاط کنید.

استخرگاه روستایی کوچک و نقلی در رودبار است که بی‌شباهت به روستاهای رویایی که در فیلم‌ها و سریال‌ها نشان می‌دهند نیست. بی‌دلیل به استخرگاه، بهشت گمشده نمی‌گویند. شاید جالب باشد که بدانید هر سال تعداد زیادی فیلمبردار و عکاس مجالس عروسی برای ثبت عکس و فیلم تازه عروس دامادها راهی استخرگاه می‌شوند. در این روستای کوچک دو استخر خصوصی و یک خانه‌ی 100 ساله وجود دارد که باید برای تماشای آنها مبلغی ورودی پرداخت کنید. ورودی برای گردشگران کمتر از ورودی عروس دامادها است. اگر از استخرگاه خوشتان آمد و قصد داشتید شب را آنجا بمانید کافیست به خانه سنتی پدربزرگ بروید و یک اتاق اجاره کنید. البته بیشتر اهالی روستا اتاق‌هایی برای اجاره دارند.

لاهیجان عروس زیبای گیلان

لاهیجان به عروس گیلان شهرت دارد چراکه یکی از زیباترین شهرهای گیلان است که از امکانات رفاهی با کیفیت عالی برخوردار است. وقتی در تاریخ لاهیجان جستجو می‌کنیم درمی‌ییابیم که تپه‌های بکر لاهیجان اولین جایی بود که بذر چای آنجا کشت شد. لاهیجان از دیرباز بهترین آب‌وهوا برای کشت چای را دارد.

بام سبز، مقبره‌ی شیخ زاهد گیلانی، روستاهایی زیبا و تپه‌ای مانند زمیدان، کوهبنه، کتشال و رستوران‌ها و مراکز رفاهی و سوغاتی‌هایی چون کلوچه، کوکی، برنج و نان برنجی مخصوص از مواردی هستند که باید در لاهیجان تجربه کنید.

بام سبز لاهیجان در روزهای تعطیل و ایام جشن مانند ایام نوروز بسیار پرترافیک است. وجود تله‌کابین، شهربازی، رستوران، باغ پرندگان، تپه‌های سرسبز، کافه و امکانات رفاهی دیگر این منطقه‌ی دنج را خواستنی‌تر کرده ‌است. با پرداخت ورودی می‌توانید وارد شوید و با پرداخت هزینه‌ی جداگانه از هر یک از خدمات و امکانات استفاده کنید.

در نزدیکی ورودی بام سبز موزه‌ای تاریخی وجود دارد که موزه‌ی تاریخ چای نام دارد. منشا اولیه‌ی چای، شهر لاهیجان بود. اولین بار بذر چای در لاهیجان کشت شد و کسی که این صنعت را وارد ایران کرد کسی نبود جز آقا محمدخان قوانلو قاجار ملقب به کاشف‌السلطنه و مشهور به چایکار. حالا مقبره‌ی کاشف السلطنه در طبقه‌ی دوم این موزه قرار دارد. بازدید از این موزه امکان‌پذیر است. در طبقات این موزه انواع اسناد، مدارک، دستگاه‌ها و ابزار مربوط به صنعت چای موجود است که هر یک به نوعی سیر تکامل صنعت چای در گیلان را به نمایش می‌گذارند.

استخر لاهیجان شاید یکی از باصفاترین مکان‌های تفریحی این شهر باشد. مشرف بودن استخر به شیطان‌کوه و آبشار آن و تردد مردم بومی و غیربومی در هر فصل از سال نشان دهنده‌ی میزان استقبال مردم از این نمای طبیعی است.

اگر گردش در لاهیجان به درازا کشید وخواستید غذا بخورید خیالتان راحت. رستوران باکیفیت و با ویوی عالی و سرسبز در لاهیجان کم نیست. رستوران سنتی داریوش، رستوران سنتی مهتاب، رستورانِ هتل رسپینا، رستوران روشن بهار، رستوران کاشف السلطنه، رستوران زیبا، رستوران شاندیز، رستوران ایتالیایی پومودورو، رستوران شقایق، رستوران فیروزه و… از رستوران‌های خوب لاهیجان هستند که غذاهای ایرانی و سنتی و محلی سرو می‌کنند.

اما اگر هوس کردید در لاهیجان به یک مکان تاریخی سر بزنید پیشنهاد ما بازدید از مقبره‌ی شیخ زاهد گیلانی است. تاج‌الدین ابراهیم کردی سنجانی یا شیخ زاهد تا هفت جد شیخ بودند. شیخ زاهد در دوران کودکی نزد سیدجمال‌الدین اشرف رفت و مرید او شد. حالا مقبره‌ی شیخ زاهد گیلانی در روستای شیخانبر لاهیجان قرار دارد. ساختمانی سنتی با معماری به شکل هرم با پوشش سفالى و یک گنبد نوک‌تیز. این ساختمان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

اگر به ادبیات و داستان علاقه داشته باشید با بیژن نجدی آشنا هستید. بیژن نجدی نویسنده‌ی کتاب یوزپلنگانی که با من دویدند یکی از مشاهیر لاهیجانی است که مزار او در محوطه‌ی مقبره‌ی شیخ زاهد گیلانی است.

بندرانزلی و تالاب بی‌نظیرش

شاید اسم منطقه‌ی آزاد انزلی به گوشتان خورده باشد. شاید هم بندرانزلی را به‌واسطه‌ی تالاب وسیع و زیبایش بشناسید. انزلی یکی از پرباران‌ترین شهرهای کشور است و شهر باران نام دارد. انزلی به معنای لنگرگاه است یعنی جایی که کشتی‌ها لنگر می‌انداختند و توقف می‌کردند. در دوران پهلوی این شهر بندر پهلوی نام داشت.

بندرانزلی به علت نزدیکی با دریا و طبیعت دوست داشتنی و ساحلی یکی از مقاصد سرمایه‌گذاران است. به همین علت ساخت‌وساز در ساحل انزلی انتشار یافت. ساخت شهرک‌های ساحلی در بندرانزلی میان سرمایه‌گذاران غیربومی محبوب است. شهرک‌هایی مثل دهکده ساحلی بندر انزلی، شهرک گل‌ها انزلی (شهرک شهید اسحاقی)، شهرک ساحل قو و شهرک خزر ویلا نمونه‌ای از این شهرک‌های ویلایی هستند.

سوغات اصلی و مهم بندرانزلی انواع ماهی است. ماهی‌های تازه صید شده که برای تهیه ماهی کباب و ماهی شکم‌پر بسیار مناسب هستند. این ماهی‌ها در بازار محلی و یا در کنار ساحل خزر به صورت تازه به فروش می‌رسند.

بعضی گردشگران به قصد خرید به بندرانزلی سفر می‌کنند. در بندرانزلی بازارهای مختلفی مثل بازار کاسپین، بازار پردیس، بازار ساحلی، شنبه بازار، بازار گیلار، بازار سپه و شنبه بازار وجود دارد که هر یک محصولات متنوعی را برای فروش عرضه می‌کنند.

اگر هم هوس گردش در بندرانزلی به سرتان زد درنگ نکنید و به این مکان‌ها برود: ساحل ماسه‌ای، تالاب انزلی، پل‌ تاریخی غازیان، پارک ساحلی بلوار، کاخ موزه نیروی دریایی، موج شکن، برج ساعت و عمارت قدیمی دادگستری.

تالش، زمرد طبیعی گیلان

مردم شیرین‌زبان تالش همیشه مهمان‌نواز و خونگرم هستند. طبیعت دیارشان مثال‌زدنی است و شاید همین طبیعت بکر باعث شده مردم تالش تا این حد خونگرم و مهربان باشند. حیف است از تالش صحبت کنیم اما یادی از آبشارهای بی‌نظیرش نکنیم. آبشار لاتون و آبشار زمرد دو تا از مهم‌ترین آبشارهای گیلان هستند که وقت گذاشتن برای دیدن آنها ارزشش را دارد.

مسیر دسترسی به آبشار لاتون سخت است اما ارزشش را دارد. ابتدا در مسیر تالش به آستارا به شهر لوندویل بروید. سپس به روستای کوته کومه خواهید رسید. بعد از عبور از کوته کومه با طی کردن یک جاده‌ی مال‌روی جنگلی به آبشار لاتون می‌رسید. بهترین فصل برای تماشای آبشار لاتون بهار و تابستان است.

آبشار زمرد اما نام روستایی که در آن قرار دارد را به خود گرفته است. آبشاری خروشان که در دل جنگل‌های حویق مانند زمردی می‌درخشد. آبشار و روستای زمرد در ۴۵ کیلومتری تالش و در شهر حویق قرار گرفته است. مسیر دسترسی به آبشار و روستای زمرد نیز تا حدودی خاکی است اما غیرممکن نیست. یکی از تفریح‌های معمول در کنار آبشار زمرد، ماهیگیری است. اگر به ماهیگیری علاقه دارید این فرصت را از دست ندهید.

آستارا، گردنه‌ی حیران، تله‌کابین و سورتمه‌سواری

می‌دانید حیران یعنی چه؟ حیران در لغتنامه به معنی جایی که با مه و ابر احاطه شده است آمده. تصویر واقعی حیران با نامش هیچ تفاوتی ندارد. منطقه‌ی حیران درواقع بخشی از مسیر سرسبز آستارا به اردبیل است. اما جذابیت حیران تنها به مسیر زیبا و سرسبز آن نیست. تله‌کابین حیران یکی از پرطرفدارترین امکانات تفریحی آستارا است. به تله‌کابین گردنه‌ی حیران بروید و تمام این سرسبزی و زیبایی را تماشا کنید.

می‌خواهید سوار طولانی‌ترین سورتمه‌ی ایران شوید؟ پس وقتی به حیران رفتید سراغ سورتمه‌سواری هم بروید. سورتمه ریلی حیران یکی از پرطرفدارترین سورتمه‌های ایران است که از مسیر جذابی عبور می‌کند. اگر به پرندگان علاقه دارید بازدید از باغ پرندگان آستارا را از دست ندهید. در باغ پرندگان آستارا انواع پرندگان طاووس، طوطی، قرقاول، مرغ تزیینی، سرسفید کاکلی، بلدرچین و کبک نگهداری می‌شوند.

اگر سفر شما در آستارا به طول انجامید و خواستید در هتل اقامت داشته باشید، هتل اسپیناس آستارا یکی از بهترین گزینه‌ها است. این هتل در ۵ کیلومتری ورودی آستارا، جنب پلیس راه آستارا تالش قرار دارد. هتل اسپیناس 4 ستاره است و امکانات زیادی دارد و منظره‌ی دریاچه و محوطه‌ی هتل آن را به یکی از هتل‌های محبوب میان مسافران تبدیل کرده است. اتاق‌هایی که رو به دریاچه و باغ هتل هستند پرطرفدار هستند.

آبشار ماهی مشو در لنگرود زیبا

آبشار ماهی مشو یکی از زیباترین جاذبه‌های تفریحی لنگرود است که در شهر اتاقور قرار گرفته است. علت نامگذاری این آبشار به ناتوانی ماهی‌ها در عبور از آبشار است و به ماهی مشو معروف شده است. منظره‌ی آبشار ماهی مشو بسیار زیبا و دیدنی است و امکان ماهیگیری در کنار این آبشار زیبا وجود دارد.

اما یکی از زیباترین و دنج‌ترین مکان‌های هر شهر، روستاهای زیبای آن هستند. روستای دیوشل یکی از روستاهای زیبا و بکر شهرستان لنگرود است که مسافران زیادی را به این منطقه می‌کشاند. روستایی با تپه‌های پوشیده از بوته‌های گیاه چای و درختان مرکبات و درختان نارنج زیبا که جلوه‌ای خاص به این روستا می‌دهد. این روستا یکی از مکان‌های مناسب برای عکاسی، کوهنوردی، جنگل‌گردی و چادر زدن و حتی اقامت چند روزه است. همچنین عطاکوه یکی از بهترین نقاط این روستا است که توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند.

برای اقامت در لنگرود یکی از بهترین اقامتگاه‌ها، مجتمع ساحلی شایان در لنگرود است که به علت ساحلی بودن یکی از پرطرفدارترین هتل‌های لنگرود است. این هتل و مجموعه‌ی ساحلی، رستوران، پارک بازی کودکان، چایخانه سنتی و پارکینگ دارد. نزدیکی به ساحل دریا نیز برای طرفداران این نوع هتل‌های ساحلی بسیار جذاب خواهد بود. هتل ساحلی شایان در لنگرود، چمخاله، بعد از پل فلزی، فرعی اول سمت راست، خیابان توسکا قرار دارد.

رودسر و اشکورات بکر و زیبا

اگر به رودسر رفتید تفریح و گردش خود را تنها به ساحلگردی خلاصه نکنید. ییلاق اشکورات بکر، زیبا و خواستنی است. برای یک آخر هفته‌ی آرام و به دور از شلوغی بسیار مناسب است. برای رفتن به ییلاق اشکورات به بخش رحیم‌آباد شهرستان رودسر بروید. هوای اشکورات تمیز، طبیعت آن بکر و خاص و آب‌و‌هوای آن کوهستانی و دلپذیر است. به‌خصوص اگر در فصل تابستان به ییلاق اشکورات بروید.

ییلاق اشکورات بخشی از کوه‌های البرز است و از سوغاتی‌های ییلاق اشکورات می‌توان به جاجیم، گلیم، چادر شب، نمدمالی، چوخادوزی، خورجین، عرق‌جین، چموش‌دوزی، سفال‌گری، نخ‌ریسی، کلاه‌بافی، شال و دستکش‌بافت اشاره کرد. جاهای دیدنی و تفریحی ییلاق اشکورات عبارتند از؛ دریاچه صمدآباد، غار وادار، رودخانه و چشمه آسمانرود، کوه سنگی عروس و داماد، روستای گره‌گوابر، غار سجیران و آبشار میلاش.

آبشار ویسادار در رضوانشهر

آبشار ویسادار یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای شمال ایران است که با زیبایی منحصربه‌فردش در رضوانشهر به یکی از بکرترین و پرطرفدارترین مناطق جنگلی گیلان تبدیل شده است و هر سال تعداد زیادی گردشگر و مسافر به این منطقه‌ی جنگلی و آبشار زیبا سفر می‌کنند تا شاهد این زیبایی باشند. جنگل اطراف آبشار ویسادار پوشیده از درخت بید است و به همین دلیل نام این آبشار ویسادار است به معنای سایه‌ی درخت بید. برای دسترسی به این آبشار زیبا به رضوانشهر، ۱۶ کیلومتری پره سر، دهستان ارده، روستای اوویار بروید و در ادامه از مردم محلی راه رسیدن به آبشار را جویا شوید.

آبتنی، قدم زدن در جنگل اطراف آبشار و چادر زدن از تفریحات این منطقه‌ی خاص است. بهترین زمان برای بازدید از آبشار ویسادار بهار، پاییز و تابستان است. همچنین برای اقامت در اطراف آبشار می‌توانید در کلبه‌های اجاره‌ای اقامت داشته باشید.

شهر آقاسید جلال‌الدین اشرف

شمال و گیلان تنها به طبیعت زیبا محدود نیست. مقبره‌ی بزرگان دین و مذهب همیشه جلادهنده‌ی شهرهای شمالی کشور هستند. شهر آستانه اشرفیه نیز بعد از دفن آقاسیدجلال‌الدین اشرف در آن از «کوچان» به «آستانه اشرفیه» تغییر نام داد. کوچان به معنی محل کوچ و آستانه اشرفیه به معنی محل ورود آقاسید جلال‌الدین اشرف است، یعنی شهری که به ایشان تعلق دارد. در نزدیکی مدفن سیدجلال الدین اشرف در آستانه اشرفیه، آرامگاه دکتر معین، مقبره‌ی آقا سید محمد، آرامگاه آقا پیر در نیاکو، مقبره‌ی آقا سید حسن‌بن‌موسی کاظم (ع) در دهکده سیاه‌کوچه و آرامگاه سید محمدبن‌رضا (ع) در کماچال قرار دارند.

اگر فکر می‌کنید که آستانه اشرفیه طبیعت زیبایی ندارد کاملاً در اشتباهید. يكي رطرفدارترين روستاهاي آستانه اشرفيه، روستای ساحلی دستک است که میزان ساخت و ساز و ويلاسازی نشان دهنده‌ی میزان علاقه‌ی مردم غیربومی برای سکونت در این روستا است. ساحل زیبا، امکانات تفریحی، رستوران‌های گذری و کباب‌سراهای اين روستا هميشه مورد علاقه‌ی مسافران است.

پارک ملی بوجاق نیز یکی از زیباترین دیدنی‌های طبیعی شهرستان آستانه اشرفیه است. در این پارک ملی، انواع گونه‌های جانوری مانند؛ دوزیستان، پرندگان، ماهی‌ها، میگوها و پستانداران و انواع گونه‌های گیاهی همچون؛ تمشک، توسکا، لویی، نی، عدسک آبی، کلونی، تراپا و درختچه‌های گز محافظت می‌شوند.

ماسوله با خانه‌هاي پلکانی

ماسوله را همیشه به خانه‌های پلکانی و معماری خاصش می‌شناسند. غیرممکن است تصویر ماسوله را در تلوزیون ندیده باشید. ماسوله یکی از خاص‌ترین مقاصد گردشگری در استان گیلان است. جالب است بدانید که شهر ماسوله در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. با این وجود حیف است سری به این شهر باجذبه نزنیم. ماسوله در شهرستان فومن، و 32 کیلومتری غرب فومن واقع شده است. ماسوله از گذشته به همین شکل پلکانی بود و شاید همین عدم تغییر و حفظ سنت‌ها باعث شده این شهر مقصد بسیاری از مسافران داخلی و خارجی باشد.

معماری خاص لکانی شهر ماسوله به دوران زندیه بازمی‌گردد. اما آیا تا حالا فکر کرده‌اید که چرا خانه‌های ماسوله به این شکل ساخت می‌شوند؟ درواقع حیاط خانه‌ی بالایی، سقف خانه‌ی پایینی است بنابراین سقف خانه‎‌ی پایینی به اینگونه عایق می‌شود و تنها دلیل اینکه خانه‌ها به این شکل ساخته می‌شوند همین است.

قلعه‌رودخان، قلعه‌ای با تاریخ شگفت‌انگیز

قلعه رودخان در 20 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار دارد. برای دسترسی به این قلعه‌ی باستانی باید به روستای رودخان فومن بروید. این قلعه در گذشته برای دفاع و مقابله با دشمن ساخته شده بود. همچنین این قلعه با نام هزارپله هم شناخته می‌شود که علت آن تعداد زیاد پله‌های این بنا است. سفر به قلعه رودخان تنها به بازدید ازقلعه‌ی باستانی ختم نمی‌شود و بازار قلعه رودخان با تنوع محصولات سنتی و خدمات محل مناسبی برای خرید سوغاتی و خوراکی‌های خوشمزه و صنایع دستی زیبا است.

ییلاق هلودشت در املش زیبا

گیلان سرسبز ییلاق و طبیعت بکر کم ندارد. یکی از آنها ییلاق هلودشت است. این منطقه تا حدی محبوب است که به عنوان منطقه‌ی نمونه گردشگری هم انتخاب شد. آب‌وهوای ییلاق هلودشت بسیار دلپذیر است تا حدی که در تابستان یکی از بهترین مناطق گردشگری املش است و تعداد زیادی گردشگر و مسافر طبیعت‌گرد را به این منطقه می‌کشاند. هلودشت در فصل پاییز هم بسیار زیباست و یکی از زیباترین مناطق برای تفریح و گردش و جنگلگردی در گیلان است. بگ‌های پاییزی در جنگل زیبای هلودشت، آن را به یکی از مناظر مناسب عکاسی در فصل پاییز نیز تبدیل کرده است. مراسم دیدنی نوروز بل هم در مردادماه در منطقه‌ی هلودشت برگزار می‌شود که یکی از آئین‌های سنتی این منطقه است و طی آن شروع سال دیلمی را جشن می‌گیرند. این جشن با ساز، رقص و شعرخوانی همراه است بنابراین ارزشش را دارد که به این جشن بروید.

وجود آبشارهای متنوع در گیلان دور از ذهن نیست. آبشارهایی که هر یک زیبایی خاص و منحصربفردی دارند و هر یک در نقاط مختلف گیلان قرار دارند. آبشار سیاه تاش املش نیز یکی از آبشارهای خاص است که در بخش رانکوه شهرستان املش و در یک منطقه‌ی جنگلی قرار دارد و برای دسترسی به آن باید حدود 2 کیلومتر از روستا در مسیر جنگلی پیاده‌روی کرد. در اطراف این آبشار زیبا چادر بزنید و شبی زیبا را سپری کنید.

کیاشهر و اقامتگاه بومگردی قدیم خونه

اقامتگاه‌های بومگردی همیشه یکی از جذاب‌ترین بخش‌های یک سفر هستند. در شهر کیاشهر استان گیلان هم یک اقامتگاه بومگردی جذاب به نام قدیم خونه وجود دارد و برای دسترسی به آن باید به روستای لسکوکلایه بروید. این اقامتگاه بومگردی دارای امکانات متعددی چون رستوران سنتی، کافه، پارکینگ و تور گردشگری منطقه است.

پارک ساحلی جنگلی کیاشهر هم بخشی از امکانات تفریحی گردشگری کیاشهر است که مرداب طبيعی، پل چوبی و ساحل دريا آن را زیباتر و خواستنی‌تر کرده است. در فصل بهار و تابستان مسافران و گردشگران زیادی این پارک را براي استراحت و بهره بردن از طبيعت انتخاب می­كنند. همچنین ماهيگيری در حاشيه اين رودخانه يكی از تفريح‌های جالب برای مسافران و گردشگران این منطقه است.

سرولات همچون نگینی در چابکسر

روستای سرولات با طبیعت بی‌نظیرش در شهر چابکسر استان گیلان است که در محدوده‌ی منطقه‌ی طبیعی جواهردشت قرار گرفته است. رودخانه‌های آچی رود و کوروئه رود در این روستا قرار دارند و به همین علت طبیعت سرسبزی در این منطقه بوجود آمده است. دره‌های سرسبز و رودخانه‌های پرآب منظره‌ی غالب سرولات است. روستای سرولات با داشتن منظره‌های کوهستانی، باغ‌های مرکبات، نزدیکی به ساحل دریا و طبیعت بکر و دست نخورده برای گردش آخر هفته و دور از شلوغی بسیار مناسب است.

رستوران‌های سرولات عبارتند از؛ رستوران خاور خانم، رستوران دربند لطفی و رستوران خاله مرضیه که پذیرای مهمانان و مسافران هستند. رستوران خاورخانم پرطرفدارترین رستوران این منطقه است. منظره‌ی خوب این رستوارن به سمت کوه و طبیعت بکر سرولات هم بسیار دیدنی است.

چابکسر در مرز گیلان و مازندران قرار کرفته است. از چابکسر تا رامسر حدود 15 دقیقه راه است. در رامسر دیدنی‌های بسیاری وجود دارد. بد نیست بعد از گردش در چابکسر به رامسر هم بروید. بهترین زمان برای سفر به چابکسر بهار و اواخر تابستان و اوایل پاییز است. اگر خواستید در سفر به چابکسر سوغاتی بخرید، انواع ماهی، ترشی، مرکبات مانند پرتقال، شیرینی محلی، برنج، گیاهان زینتی و چای و لباس محلی گزینه‌های مناسبی برای خرید سوغاتی هستند.

بلوردکان در اطاقور سرسبز

اطاقور یکی دیگر از شهرهای شهرستان لنگرود است که به علت داشتن کوه‌های سبز، اقامتگاه‌های بومگردی و باغ‌های زیبای چای و مرکبات و میوه همیشه مورد توجه گردشگران است. پارک جنگلی بلوردکان و جنگل خرما از معروف‌ترین جاهای دیدنی اطاقور زیبا هستند.

پارک جنگلی بلوردکان با نام پارک جنگلی هلودشت هم معروف شده است زیرا در امتداد منطقه هلودشت قرار گرفته است. گردش در پارک جنگلی بلوردکان با پیاده‌روی و جنگلگردی همراه است. پیاده‌روی و گردش در پارک جنگلی بلوردکان با تماشای طبیعت و پوشش گیاهی متنوع و گونه‌های جانوری مختلف همراه است. سفر به اطاقور و بازدید از پارک جنگلی بلوردکان را به فصل پاییز و بهار و اواخر تابستان موکول کنید.

پارک جنگلی خرما در روستای خرما، شهرستان لنگرود واقع شده است که برای طبیعت‌گردان یکی از جذاب‌ترین مقاصد است. چشم‌انداز این پارک جنگلی، رودخانه و کوه است و به همین دلیل برای گردش آخر هفته بسیار مناسب است. در نزدیکی این روستا یک امامزاده که آرامگاه امامزاده سید ابراهیم است که در روستای کلوبون واقع شده است. نام جنگل خرما از ترکیب «خر» و «مه» ساخته شده است که به معنای آفتاب و مهتاب است.

سیاهکل و دیلمان خوش‌آب‌وهوا

اولین چیزی که بعد از شنیدن نام سیاهکل و دیلمان به ذهنتان می‌رسد، جاده‌ی جنگلی و کوهستانی سیاهکل به دیلمان است. طبیعت زیبای ییلاق سیاهکل برای عاشقان طبیعت بسیار دوست داشتنی است. مسیری جنگلی پر از چشمه‌ها و رودها و آبشارهای زیبا که هر یک در نوع خود خاص و دیدنی هستند. جنگل‌های ییلاق دیلمان برای چادر زدن بسیار مناسب هستند. آبشار لونک یکی از این آبشارهای منطقه‌ی ییلاقی سیاهکل است که در 22 کیلومتری جنوب سیاهکل قرار دارد. آبشاری به طول 20 متر که به رودخانه‌ی شیم می‌ریزد. در اطراف این آبشار امکانات رفاهی فراوانی همچون رستوران، کباب‌سرا و سرویس بهداشتی و انواع سوغاتی‌فروشی وجود دارد.

صومعه‌سرای تاریخی

دیدنی‌های شهر صومعه‌سرا بیشتر تاریخی هستند. اماکن تاریخی چون مناره بازار گسکر، محوطه تاریخی هفت دغنان، پل خشتی گوراب تولم و پل گازروبار گردشگران زیادی را به صومعه‌سرا می‌کشاند. صومعه‌سرا در غرب استان گیلان واقع شده است و با داشتن طبیعت و تاریخ غنی یکی از مقاصد خوب گردشگری است. علت نامگذاری صومعه‌سرا نیز به معنای واژه‌ی سوما در گیلکی برمی‌گردد که زاهد و پرهیزکار معنا شده است.

در صومعه‌سرا در گذشته در جشن‌های عروسی لافندبازی اجرا می‌کردند. لافندبازی همان نمایشی است که روی طنابی نازک راه می‌روند. عروس گوله هم یکی از مراسم‌های تاریخی و در دست فراموشی است که در صومعه‌سرا و به هنگام عید نوروز اجرا می‌شد. محصولات و سوغاتی‌های صومعه‌سرا شامل برنج، چای، نخ ابریشم، توت فرنگی، زعفران و توتون است.

چمخاله، روستایی که شهر شد

چمخاله در گذشت هیک روستای نسبتا بزرگ بود که به شهر تبدیل شد. این شهر زیبا در 20 کیلومتری شهرستان لاهیجان واقع شده است. این منطقه به عنوان بهترین منطقه‌ی ساحلی بعد از بندرانزلی شناخته می‌شود و هر سال تعداد زیادی گردشگر را به این نقطه از گیلان می‌کشاند. وجود کباب‌سراها و رستوران‌ها، امکانات تفریحی در کنار ساحل، ویلاها و اقامتگاه‌های گردشگری متنوع باعث شده تا چمخاله مقصد خوبی برای سفری آرامش­بخش باشد. بهترین فصل برای سفر به چمخاله بهار و تابستان است.

تالاب چمخاله یکی از مکان‌های تفریحی در چمخاله است که آنجا می‌توانید قایق‌سواری را تجربه کنید و پرندگان تالاب را تماشا کنید. پارک توسکا، پل خشتی لنگرود و بازار محلی چمخاله از دیدنی‌های اطراف چمخاله است. اگر خواستید در چمخاله به شکم‌گردی بپردازید به رستوران‌های سنتی دریا بانو، رستوران عمو کوچی‌خان، رستوران شالیزار، رستوران مسلمی و رستوران جزیره ارشیا بروید.

ماسال تاریخی و زیبا

ماسال یکی دیگر از شهرستان‌های استان گیلان است که دیدنی‌های تاریخی و طبیعی آن متنوع و دیدنی هستند. ییلاق ماسال مانند ییلاق سیاهکل بسیار جذاب است. ییلاق سوئه چاله، ییلاق دشت آلنزه، ییلاق شالما، ییلاق خندیله پشت، ییلاق ملومه بند، ییلاق اسپی دشت، ییلاق واشیار، ییلاق خشکه دریا و روستای اولسبلنگاه بخشی از مناطق ییلاقی ماسال است. روستا و ییلاق اولسبلنگاه یکی از معروف‌ترین نقاط ییلاقی شهرستان ماسال است. واژه‌ی اولسبلنگاه به معنای محل روییدن درخت ممرز است. بهترین زمان برای سفر به این ییلاق و ییلاق‌های دیگر فصل تابستان است. یکی از ویژگی‌های خاص ییلاق اولسبلنگاه عدم ساخت و ساز متراکم است.

ماسال در بخش شمال غربی گیلان قرار گرفته است و با وجود طبیعت بکر و آب‌وهوای کوهستانی یکی از بهترین مقصدها برای مسافران علاقه‌مند به طبیعت‌گردی است. شاندرمن یکی از دهستان‌های معروف ماسال است که در گذشته شاه‌نشین بوده است. شاندرمن به علت دیدنی‌هایی چون آبشار ویوز، غار آویشو، دشت النزه، امامزاده شفیع و جمعه بازار میان گردشگران بسیار محبوب است.

در این مطلب سعی کردیم از جاهای دیدنی گیلان سرسبز بگوییم تا طی سفرتان به گیلان با داشتن یک راهنمای سفر و بازدید از جاهای دیدنی گیلان از سفر خود لذت بیشتری ببرید.