بابل

شهر بابل

آخرین مطالب

توجه : در بخش اطلاعات شهرهای سامانه گردشگری توریست یار شما میتوانید ابتدا با شهرهای توریستی ایران و همچنین جاذبه های گردشگری این شهرها اشنا شده و سپس با شناخت بیشتر مقصد سفر خود را انتخاب نمایید.

یکی از شهرهای استان مازندران که توانسته عده زیادی از افراد را درطول سال به خود جذب کند، بابل می باشد. این شهر به شهر بهارنارنج معروف می باشد و از جمله پر جمعیت ترین شهر های مازندران به حساب می آید.

مازندران قبل از اسلام با نام تپورستان شناخته میشد. بعد ها و درواقع بعد از اسلام این نام به طبرستان تغییر یافت و کسانی که در آن زندگی می کردند نیز از نام قوم تپوری به قوم طبری تغییر نام داده شدند. قوم تپور به گفته یکی از ایران شناسان روسی تبار، در بخش جنوبی ساکن بودند و هخامنشیان بر آن ها حکومت می کردند. شهر بابل در گذشته به نام مه میترا شناخته میشد و در لغت این شهر به معنی شهری پر آب خوانده می شود. بابل به دلیل قدمت بالایی که دارد توانسته بناها و سازه های متعددی را در خود جای دهد که به دلیل قرار گیری این مکان های تاریخی در کنار جاذبه های طبیعی همواره عده زیادی از گردشگران خواستار بازدید از این شهر هستند.

شهر بابل همانند دیگر شهر های مازندران دارای آب و هوایی شرجی با رطوبت بالا می باشد. رطوبت هوا در ماه های گرم سال بالاتر می باشد و در روزهای سرد به کم ترین میزان خود می رسد. زمستان ها شرجی بوذن هوا کمتر از سایر نقاط سال می باشد و بارش ها نیز در بیش ترین میزان خود هستند. دمای هوای بابل در بیش ترین حالت در تابستان به 37 درجه و در زمستان در کم ترین دما به 3- درجه می رسد. البته با گرم شدن هوا در سال های اخیر دمای هوا در ماه های گرم تابستان بیشتر شده و تحمل آن برای مسافران دشوار خواهد بود.

جمعیت مردم بابل

درباره تعداد کسانی که در این شهر زندگی می کنند باید گفت که از زمان های دور این منطقه که تحت حکومت هخامنشیان بود تا به امروز عده زیادی تمایل به زندگی در این منطقه داشتند. به همین دلیل باید گفت مردمی که از مناطق مختلف به این ناحیه کوچ کرده اند معمولا دارای زبان های دیگر یا گویش های متفاوت و ادیان متنوعی بودند.

بر طبق آن چه گفته شد و طبق آخرین سرشماری در 1395 جمعیت کسانی که در این شهر سکونت دارند 250217 نفر می باشدکه معادل 81572 خانوار می شود. بیشتر تعداد کسانی که در بابل زندگی می کنند از 15 تا 45 سال هستند که می توان گفت این شهر جمعیت جوانی دارد و از این بابت از بسیاری از شهر ها برتر می باشد.

دین مردم بابل

آئین مردم ساکن در این منطقه تا قبل از ورود اسلام به ایران میتراییسم بود که درواقع همان آئین مهر پرستی بود. در همین ایام نام شهر نیز مه میترا شناخته میشد و دلیل آن وجود دو آتشکده بزرگ بود که میتوان گفت تراز و جایگاه میترا که همان خدای راستی بود را بسیار بالا می دانستند. آتشکده ها به صورت شبا نه روز روشن بودند و هم اکنون نیز بقایایی ازاین مکان ها وجود دارد.

بعد از این که اسلام به کشور وارد شد، مردم این منطقه کمی پافشاری کردند ولی با فشار از طرف حکومت مجبور به ترک دین خود شده و روی به دین جدید وارد شده آوردند. مردمی که پیور آیین یهودیت بودند نیز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم چنان در این منطقه زندگی می کردند ولی بعد از مدتی از ایران به جای دیگری رفتند. هم اکنون در بابل اکثر مردم پیرو دین اسلام و مذهب شیعه هستند.

زبان

افرادی که به این منطقه کوچ می کردند دارای زبان یا گویش های مختلفی بودند ولی بعد از چندی زندگی در بین مردم بومی این ناحیه، به زبان مازندرانی سخن گفتند. این زبان را با گویش بابلی می توانید بشنوید که در واقع بیشترین نوع گویش در بین گویش های این خطه می باشد. در بابلسر و فریدونکنار نیز همانند بابل مردم با گویش بابلی سخن می گویند. هم چنین باید عنوان کرد که بابلی ها در سخن گفتن به زبان تبری تبهر ویژه ای دارند.

فرهنگ و هنر مردم بابل

مردم شهر بابل در ادوار مختلف در زمینه فرهنگ و هنر زبانزد بوده اند و در زمینه های مطبوعات، سینما، تئاتر، کتاب خانه، برگزاری جشنواره و نگارخانه های مختلف فعالیت ویژه ای داشته اند.

اگر قصد دارید به بابل بروید بهتر است از جاهای دیدنی آن نیز دیدن نمایید. جاذبه های تاریخی و گردشگری این شهر سبب شده تا عده زیادی از گردشگران برای رفتن به بابل اقدام کنند. به همین دلیل بهتر است در هنگام رسیدن به این شهر اطلاعات لازم درباره مكان هاي ديدني بابل را داشته باشید تا بتوانید از آن ها دیدن نمایید و سفر جذابی را برای خود بسازید. بابل به دلیل قدمت بالای خود جاذبه های تاریخی زیادی را درون خود جای داده که اکثر آن ها در گذر زمان کاربری که در گذشته داشته اند را از دست داده و تبدیل به یک مکان دیدنی برای توریست ها و افراد مختلف شده اند.

کاخ سلطنتی بابل

از دیدنی هایی که می توانید برای تماشای آن اقدام نمایید، کاخ سلطنتی می باشد که در دوران پهلوی ساخته شده است. این کاخ بسیار زیبا ساخته شده و گچ بری های درون آن هر چشمی را خیره می کند. کاخ سلطنتی بابل که در جنوب شهر بابل ساخته شده بزرگ بوده و زبانزد مردم گشته است. کاربری کاخ در حال حاضر دانشکده پزشکی بوده و بهتر است در صورت سفر به این شهر از آن دیدن نمایید تا معماری خیره کننده آن را در کنار جلوه های خاص آن تماشا نمایید. این جاذبه تاریخی می تواند سفر شما را پر بارتر نماید.

جنگل لفور

یکی از دیدنی ترین جاذبه هایی که در 30 کیلومتری بابل قرار دارد، جنگل زیبای لفور می باشد. این جنگل توانسته همه ساله عده زیادی از گردشگران را به خود جذب نماید و بهتر است شما نیز بعد از رسیدن به بابل حتما از آن دیدن نمایید. این جنگل درون خود دیدنی هایی دارد که شما با مراجعه به این جنگل در واقع از چند جاذبه به طور همزمان دیدن خواهید کرد. قدمت این ناحیه بسیار زیاد است و مشاهدات مختلف عنوان می کند که قسمتی از جنگل در گذشته یک گورستان بوده. این جنگل در اصل جزو شهرستان شیرگاه می باشد ولی به عنوان جاذبه های بابل نیز به حساب می آید چرا که به این شهر بسیار نزدیک است.

هفت آبشار

از دیگر جاذبه هایی که می توانید برای تماشای آن اقدام نمایید، جاذبه هفت آبشار بوده که به آبشار تیرکن نیز معروف می باشد. این جاذبه را می توانید در روستایی به همین نام تماشا کنید که در مراتع کالبکوشت قرار گرفته و ارتفاع آن بیش از 9 متر است. دلیل نام گذاری این جاذبه گردشگری وجود هفت آبشار بوده که به آبشار های تیرکن شهرت دارد. این آبشار ها را می توانید در سفرتان به بابل با رفتن به بخش بابل کنار تماشا نمایید و از زیبایی آن ها لذت ببرید. این آبشار از تهران 270 کیلومتر فاصله دارد و بهتر است فراموش نکنید که برای دیدن تمامی هفت عدد آبشار باید کمی در جنگل پیاده روی کنید پس بهتر است کفش مناسب برای این منظور را به همراه داشته باشید.